środa, 2 listopada 2011

Po pierwsze - nie chwalić się ...

... zdolnościami lingwistycznymi. Szczególnie łącząc języki. Bo to wiadomo, że co w jednym z nich ładnym jest, w drugim już niekoniecznie. Przekonała się o tym polska firma, produkująca na anglojęzyczny rynek napoje gazowane "Fart" i przekonałem się o tym ja [J], prowadząc z Kitkiem [K] następujący dialog:
[J] - To co robimy wieczorem?
[K] - Nie wiem. A co proponujesz?
[J] - Może spróbujemy tego łajna z Biedronki?

Kurtyna.

PS. Mam nadzieję, że wkrótce będzie bardziej merytorycznie, a mniej zapchajdziurowo :D

12 komentarzy:

 1. :)))Oj tak, szczególnie w języku lengłidż można zaliczyć wiele spektakularnych wpadek:))) Z drugiej strony, mój znajomy z UK zapytał mnie kiedys o co chodzi z tym robieniem wiatru na piętrach w biurowcu. Okazało się, że chodziło o prozaiczny napis "DO WIND".:)

  OdpowiedzUsuń
 2. hahaha :D Biedronka rządzi, chociaż Farta (jeszcze) nie piłam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ha, Chmielewska pisała kiedyś o "szopie z łajnem" ("wine shop"). :)

  A mnie się skojarzyło (zabiją mnie kiedyś te skojarzenia), że Capek w "Listach z podróży" też o tym pisał i specjalnie dla Ciebie odkopałam:

  "Żegnając tym uśmiechem międzynarodowy grunt kongresu, chciałbym zauważyć, że zazwyczaj mylnie tłumaczy się babilońskie pomieszanie języków. Pomieszanie języków nie następuje na skutek tego, że każdy mówi w innym języku, lecz wskutek tego, że każdy mówi kilkoma różnymi językami naraz. Dopóki człowiek mówi w swoim własnym języku, choćby robił to tylko sam do siebie, nie ma, powiadam, żadnego pomieszania; ale jeśli zacznie mówić na przykład, nawet o tym nie wiedząc: Yes, mijnheer, ce soir it is schrecklich horko, dopiero wtedy dojrzał do tego skomplikowanego stanu lingwistycznego, o którym wzmiankuje Biblia, opisując pierwszy kongres międzynarodowy, odbywający się z okazji uroczystego rozpoczęcia budowy wieży Babel" [str. 302]

  :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Dialog przedni :) Łajna z Biedronki polecam. Zwłaszcza takie z białą etykietką i fioletową kropką na niej. Właśnie mąż otwiera - Wasze zdrowie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mam żadnych zdolności lingwistycznych, bo dopiero po komentarzach zorientowałem się, o co chodziło:(( Wstyd wstyd:P

  OdpowiedzUsuń
 6. CwP Otóż to! Lengłidż! Zauważyłem, że jestem hipokrytą językowym. Wkurzają mnie obce wtręty, ale sam niejednokrotnie ich, w mowie i piśmie, używam. Wstyd!
  Hiliko Ta historia z "Fartem", to jakieś stare dzieje.
  Ysabell Zaraziłaś mnie tymi skojarzeniami. Skutek być może wkrótce na łamach bloga :)
  grendella Ja próbowałem (trochę na siłę bo słodkich nie było), wrócić do jedynie słusznych - wytrwanych. Udało się średnio, bo jak bardzo bym się nie próbował snobować, to i tak prawda zawsze wyjdzie na wierzch: tatuś lubi słodkie :D

  OdpowiedzUsuń
 7. ZWL E tam wstyd. Jam jednojęzyczny, a próbuję udawać światowca. I to jest wstyd :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja mawiała moja ciotka: Wstyd to kraść i dać się złapać:))

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdzieś na południu (Kraków czy cuś) jest taki hotel Fart i ponoć Anglicy robią sobie przed nim zdjęcia ;))

  OdpowiedzUsuń
 10. Bazylu, trzymam Cię za słowo z tymi łamami. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Od razu przypomniała mi się afera z sokami Dick Black, malowniczo opisana przez Bikonta. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Haha, uśmiałam się na głos, uwielbiam takie językowe "wpadki" :) Oczywiście jak chce sobie jakąś przypomnieć, to nic nie przychodzi do głowy, przypomną się w najgłupszym momencie. Dzięki za rozbawienie :)

  OdpowiedzUsuń

"Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników je zamieszczających. Prowadzący bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii."