piątek, 4 grudnia 2009

"Cień" Karin Alvtegen


Mimo, że wydawnictwo reklamuje "Cień" słowami: "Nowy thriller psychologiczny znanej szwedzkiej autorki.", to jako żywo, ja o Karin Alvtegen nigdy wcześniej nie słyszałem. A w sumie szkoda, bo po lekturze stanowczo stwierdzam, że warto autorkę dołączyć do grona dobrych, skandynawskich "dołowaczy". Bo w "Cieniu" thrillera tak naprawdę kropelka, za to psychologii i rodzinnych tajemnic - skolko ugodno. A przecież o niczym nie czyta się tak dobrze jak o czyichś brudach. A jak jeszcze chodzi o brudy w tzw. dobrym domu ...
Czymże zatem jest tytułowy cień i na kogo pada? Otóż ni mniej, ni więcej tylko na znanego pisarza, noblistę o nieposzlakowanej opinii. Hołubionego przez media, rozpieszczanego przez czytelników i krytykę, a w chwili kiedy rzecz się dzieje, ciężko chorego, Axela Ragnerfeldta. W wyniku śmierci pewnej starej, samotnej kobiety, u której pracownice opieki społecznej odnajdują w lodówce książki wyżej wymienionego z pokreślonym stronicami, nagle cały uporządkowany, wydawałoby się, axelowski świat zaczyna się walić w gruzy. To co wydawało się solidnym murem, opartym na podstawowych wartościach, okazuje się lichą konstrukcją zbudowaną z kostek domina, które pod wpływem wydarzeń przewracają się, odsłaniając kolejne draństwa głównych bohaterów. Co jest w stanie zrobić człowiek, by zachować pozory? Autorka próbuje odpowiedzieć na to pytanie i całkiem nieźle jej to wychodzi.
Dobre, mocne i napisane świetnym językiem. Muszę rozejrzeć się za pozostałymi, dostępnymi w Polsce, książkami autorki.

7 komentarzy:

 1. dzieki za zachęcenie :) obracałam w rękach tą książke wiele razy ale szukam w bibliotece raczej. Fajnie że napisałeś o niej, bo chyba jeszzce nie czytałam żadnej blogowej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Inez, 2lewastrona Więc żeby zachęcić jeszcze, coś bardziej profesjonalnego - CIEŃ

  OdpowiedzUsuń
 3. "dołowacz" wyszło Ci frapujące określenie, ale myślę że trafne :) Mamy więc szwedzkie i rosyjskie "dołowacze"

  OdpowiedzUsuń
 4. lubię jej książki, podobają mi się.

  OdpowiedzUsuń
 5. właśnie skończyłam czytać ,Cień' i jestem pod ogromnym wrażeniem... nie mogłam się oderwać od tej książki... gorąco polecam

  OdpowiedzUsuń

"Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników je zamieszczających. Prowadzący bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii."