piątek, 28 listopada 2008

"Ekspert finansowy" R. K. Narayan


R.K. Narayana czytelnicy interesujący się kulturą Indii znają z jego wersji Ramajany - indyjskiego eposu, napisanego w sanskrycie. Tymczasem Narayan jest również autorem kilku, wydanych także w Polsce, powieści obyczajowych. Jedna z nich, "Ekspert finansowy" wpadła mi przypadkiem w łapki.
"Ekspert ..." to opowieść o życiu Margayyi, Hindusa, który swoje życie
poświęcił "robieniu" pieniądza. Pieniądz determinuje wszystkie wydarzenia w jego życiu i jest powodem licznych nieszczęść: rozpadu rodziny, ucieczki syna, itd. Margayya zajęty pomnażaniem majątku niczego jednak nie zauważa. Dla niego pieniądz to nobilitacja, poważanie, sposób na znalezienie swojego miejsca w specyficznym, kastowym systemie indyjskim. Jeszcze jednym powodem, dla którego warto po książkę sięgnąć jest fakt, że miejsce wydarzeń, wymyślone przez autora miasteczko, jest miniaturowym odbiciem hinduskiego społeczeństwa.
Podsumowując. Dla zainteresowanych Wschodem, sporo informacji o życiu w Indiach lat 30 (tak zrozumiałem z treści - autor nie podaje daty). Dla współczesnego czytelnika - zastanowienie się czy warto gonić za pieniądzem, być czy mieć. Dla mnie - kolejne potwierdzenie przysłowia, że pieniądze szczęścia nie dają.

3 komentarze:

  1. Nie czytałem Moliera, więc się nie wypowiem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A szkoda, zachęcam, zachęcam! Czytanie Moliera, mimo że może zdawać się nieco staroświeckie i takie "szkolne", sprawia sporo frajdy!
    "Świętoszek", "Skąpiec" - to takie dobre sztuki.

    OdpowiedzUsuń

"Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników je zamieszczających. Prowadzący bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii."