piątek, 14 listopada 2008

"Wołoka" Mariusz Wilk


Psioczyłem na wszechobecną ruszczyznę w "Wilczym notesie"? Psioczyłem. Ale tylko krowa nie zmienia poglądów, więc dałem się przekonać autorskiemu wytłumaczeniu: "Wracając do moich rusycyzmów, chcę wyjasnić, że nie są to - bynajmniej! - przejęzyczenia wynikające z długiego pobytu w strefie języka rosyjskiego, ani - tym bardziej! - wybraki mojej polszczyzny. Przeciwnie, wprowadzam je świadomie i konsekwentnie wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn wydają mi się niezbędne. Ideałem moim jest bowiem taki język, którego można by nie tłumaczyć z polskiego na rosyjski. I odwrotnie."*
Pojąłem zamysł i od tej pory lektura popłynęła jak Mar po Biełmorkanale. Troszkę przytłoczony "Wilczym notesem", nieśmiało zacząłem czytać zapiski zgromadzone w "Wołoce". I przepadłem. Wchłonęła mnie Północ i nie puszczała. Z każdym kolejnym opisem, jak filmowym kadrem, coraz bardziej czułem jakbym Tam był. Świetne pisanie i tym lepsze od "Notesu", że więcej tu Rosji obecnej, tej sprzed paru-, parunastu lat, a mniej zapuszczania się w odleglejszą historię, choć wycieczek tych autor całkiem sobie nie darował.
Polecam i jako początek przygody z prozą Mariusza Wilka, i jako kontynuację przygody z nią, a w szczególności tym, którzy Rosję chcą poznać od podszewki. Białomorskiej podszewki :)

* "Wołoka" Mariusz Wilk, WL 2006, str. 178

5 komentarzy:

 1. Pana Wilka dawno temu upchnęłam w schowku, ale siedzi tam uparcie i nie chce wyleźć. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A daj mu szansę. Jak się spodoba - stosik będzie większy. Jak nie - kilka pozycji wykreślisz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dam mu szansę, nich go tylko spotkam, kupować nie chcę, przynajmniej na razie nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam własnego, bym pchnął pocztą. Z tym, że jak dziś przeczytałem o kolejnych, planowanych przez Jedynego Słusznego Dostawcę Listów i Paczek, podwyżkach, to nie wiem, czy nie taniej wyszłoby jednak kupić :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ej, znowu jakieś podwyżki mają być?

  OdpowiedzUsuń

"Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników je zamieszczających. Prowadzący bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii."